שיטת ימימה

שיטת ימימה

למרות שאת שיטת ימימה פיתחה ימימה אביטל ז"ל שהלכה לעולמה לפני למעלה מעשרים שנה, שיטת חשיבה זו רלוונטית כתמיד. זוהי שיטת חשיבה הכרתית, שיכולה לסייע ללומדים אותה להתפתח ברמה האישית, ברמה הרגשית וכן לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות מפריעים, שסיגלנו לעצמנו לאורך החיים.

כותבים, לומדים, מרגישים

שיטת ימימה מבוססת על לימוד והדרכה, בדרך של כתיבה, שיחה ודיון. תלמידיה של ימימה מספרים כי השיעורים התחילו לרוב בהכתבה של עקרונות, שהמשיכו משם לדיון מעמיק ושיחה פתוחה. על ידי הכתיבה של הדברים, מתחולל חיבור חזק למהות. בהדרגה מסגלים את יכולת החשיבה ההכרתית, שהיא מרכיב מאוד מרכזי בשיטה.

חשיבה הכרתית על פי שיטת ימימה

על פי שיטת ימימה, הרבה פעמים כולנו נותנים הרבה מקום לדפוסים מפריעים, לרגשות שליליים. מאוד קל, אך לא בריא, לשים דגש על היבטים שליליים בחיים, בין אם ברגשות ובין אם בהתנהגות. חשיבה הכרתית על פי שיטת ימימה עוזרת לנו קודם כל להיות ערים לאותם פעמים שבהם אנו שמים יותר מקום ויותר דגש על הדברים שעוצרים אותנו, שמזיקים לנו. בחשיבה הכרתית, כלומר מסודרת, מאורגנת, לא מבולגנת, מסגלים את הדברים הטובים יותר, שבאים על חשבון ההיבטים השליליים. מזהים דפוסי חשיבה שעוצרים את ההתפתחות ואת הטוב בחיים. מחליפים אותם בדרכים חדשות שיוצרות צמיחה וגדילה אישית, רגשית, וחווייתית.

למי מתאימה שיטת ימימה

על פי מיתוס שגוי וביקורות שיטת ימימה מתאימה אך ורק לנשים. למעשה, למרות שבתחילה רבים מתלמידיה אכן היו נשים ואף דתיות, מדובר בשיטת חשיבה ופילוסופיה אנושית כללית. היא לא מנסה לקדם תפיסה דתית כי אם אוניברסלית. כולם, חילוניים ודתיים, גברים ונשים, עשויים להרגיש תחושות של חוסר, חוסר סיפוק, אשמה, בושה, אובדן, הסתגרות. שיטת ימימה עוזרת לעשות סוג של תיקון פנימי, חשיבתי. והחשיבה הזאת משפיעה לאחר מכן גם על עולם המעשה. הרעיון החשוב שצריך להזכיר הוא – שבכל שלב בחיים ניתן לסגל דרך חדשה. אפילו אם התרגלנו לחשוב או לפעול בצורה מסוימת שמזיקה לנו, אפשר להכיר בכך ולשנות. זו דרך לצמיחה רגשית, הכרתית וחווייתית שמכניסה הרבה טוב לחיים.

לידיה יונג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *