טיפול טבעי בקרוהן

קרוהן

קרוהן ידועה כמחלת מעי דלקתית, יחסית נפוצה. במהלך המחלה נוצרת דלקת כרונית במערכת העיכול. בין הטיפולים הקונבנציונליים למחלה אפשר לציין הליכים כירורגיים, תרופות המשפיעות על המעי או שילוב בין השניים. אך מכיוון שהטיפולים הללו לא מרפאים את המחלה לצמיתית וכן לא תמיד ההשפעה מוצלחת לטווח ארוך אצל כל החולים, כדאי להכיר גם שיטות של טיפול טבעי בקרוהן.

מה זאת אומרת טיפול טבעי בקרוהן

בין התסמינים השונים המלווים את החולים במחלת קרובן ניתן לציין כאבי בטן קשים, שלשול כרוני. תת תזונה וירידה במשקל, אנמיה ועוד. כאשר אנו מדברים על טיפול טבעי בקרוהן, חשוב להדגיש כי אנו לא מדברים על תרופת פלא או תכשיר קסם כזה או אחר. מדובר על שורה של צעדים, טבעיים ומומלצים. למשל:

  1. ללא סוכר – הקפדה על דיאטה של הימנעות מסוכר פשוט, מזון מעובד, והגבלת הצריכה של מזונות שכוללים סירופ תירס, פרוקטוז וכדומה (כל מה שמוגדר כסוכר).
  2. שימוש בפרוביוטיקה – אצל חלק מהחולים, מאוד מועיל השימוש בפרוביוטיקה או פרה ביוטיקה.
  3. לעיתים שימוש בתוספי חומצות שומן אומגה שלוש יכול להועיל.
  4. ללא חלב – הפחתה דרסטית או אף הימנעות ממוצרי חלב למיניהם.
  5. פעילות גופנית – נמצא כי אצל חולים רבים פעילות גופנית סדירה, לאו דווקא מאומצת, יכולה להועיל מאוד.
  6. טכניקות הירגעות – השפעה נפשית ופיזית טובה, נרשמת בזכות טכניקות הרפיה והירגעות, למשל יוגה, מדיטציה, הקשבה למוזיקה נעימה וכדומה. הפחתת מתח משפיעה לטובה על מערכת העיכול, משפרת שינה ומועילה לאיכות החיים הכללית של החולה.
  7. הימנעות מצריכת אלכוהול, משקאות קפאין.
  8. חלק מהחולים מגלים שיפור ניכר במצבם לאחר דיאטה של הימנעות מצריכת ירקות ופירות (במיוחד חיים, כלומר לא מבושלים).
  9. מומלץ להימנע מצריכת מאכלים מעובדים ובפרט בשרים וכן מאכלים מתובלים.
  10. חלק מהחולים חווים הטבה לאחר פעילות של התעמלות במים. ניתן לשקול טיפולים נוספים כגון דיקור סיני (אקופונקטורה). על פי חלק מהמחקרים, דיקור סיני מסוגל לסייע כנגד פעילות דלקתית בגוף ואף להפחית כאבים ולאזן את מערכת העיכול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *